KALİGRAFİ SANATI


KALİGRAFİ

Latin harfleri kullanılarak güzel yazı yazma sanatıdır. Hat Sanatı'na göre öğrenmesi daha kolaydır. Kaligrafi de amaç değişik motifler kullanarak yazıyı olduğundan farklı bir kimliğe büründürerek kaligrafi kurallarına uygun olarak el ile güzel yazmaktır. Bu stil ve kabiliyet kişinin hüneri ve becerisine göre değişmektedir.

Kaligrafi çalışmaları eski tarihlerden beri günümüze kadar insanların hep ilgisini çekmiştir ve çekmeye devam etmektedir. Önceki zamanlarda Fransızlar kaligrafinin kişinin iç güzelliğinin dışarı yansıması şeklinde tarif ettikleri gibi ruhunun ve kişiliğinin de aynası olduğunu ve kalbinin temizliğinin dışarı yansıması olarak inanmışlar ve söylemişlerdir.

Günümüzde Kaligrafi sanatı ile pek çok davetiyeden süslemeli eşyalara kadar her bir detay kaligrafi ile şekillenmektedir. Dik ve yatay çizgiler estetiksel bir biçimde şekillenerek davetiye, sertifika, diploma, güvenlik kartları ve porselen ürünlerin üzerine işlenmektedir. Tamamen el yeteneği olan kaligrafiyi herkes kolay yapamamaktadır.

Kaligrafi yapılırken harf boyutlarının aynı olması ve yazıya simetrik görüntünün en iyi şekilde verilmesi gerekir. Tamamen hayal gücü ve asimetrik becerilere sahip olan kaligrafi güzel yazma sanatı ülkemizde en çok ihtiyaç duyulan konuların başında gelmektedir.Kaligrafi sanatı için belirlenen kural ve kaidelere dikkat edilmesi gerekmektedir.


KALİGRAF

Latin harflerini her türlü uç yapısına sahip kalem ve diğer kaligrafi malzemelerini kullanarak, harflerin anatomilerini bozmadan anlaşılır, okunur bir biçimde, belli estetik ve tasarım kurallarına göre düzenleyerek, yazılacak malzeme üzerine kalem ya da fırçayla güzel ve zarif yazı yazma bilgi ve becerisine sahip bireydir.


KALİGRAFİ MALZEMELERİ

Kaligrafi için kâğıt ve kalem ilk akla gelen malzemelerdir. Kaligrafi çalışmalarında kullanılacak araç ve gereçlerin amacımıza uygun, kusursuz, temiz, kaliteli ve iyi cins olmalarına özen göstermeliyiz. Güzel bir yazı için kullanılan araç ve gereçlerin önemi büyüktür. Kullanılan araç ve gerecin önemi kadar, hangi araç ve gerenin hangi tip yazı için seçilmesi gerektiği, bunların hazırlanması, özellikleri, korunmaları da önemlidir.

SAİM YEŞİLDAĞ

Kaligraf

1971 Taraklı/SAKARYA doğumluyum. Taraklı'da Lise öğrenimine müteakip Lisans eğitimimi tamamladım.

Güzel Yazı küçük yaşlarda ilgimi çekti. El yazımın güzelliği herkes tarafından beğeniyle karşı...

BÜLTENİMİZ

SON PAYLAŞIMIMDAN HABERDAR OLMAK İSTER MİSİNİZ?